menu menu

En Güvenli Veri Saklama, Depolama Yolu Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde internetsiz, bilgisayarsız ya da telefonsuz bir hayat düşünülemez. Bu teknolojik ürünler ile günlük hayatımızda ve iş hayatımızda yaptığımız her işlem sonucunda şirketlerin kullanabileceği veriler oluşturuyoruz. Şirketler bu verileri kullanarak oldukça önemli raporlar elde etmektedir. Sadece oluşturduğumuz veriler değil, şirket ile ilgili önemli bilgilerin bulunduğu veriler de bulunmaktadır. Kısaca veriler kişi ya da kurumlar için oldukça önemlidir.

Günümüzde önemli olarak nitelendirilebilecek veri miktarı oldukça fazladır. Veri miktarının fazla olması ya da daha güvenli bir şekilde arşivlerde yer alması gerektiği gibi çeşitli nedenlerden dolayı “Veri Saklama / Veri Depolama” oldukça önemlidir. Bu yüzden bu konu ile ilgili bazı sorular sık sık sorulmaktadır.

Bu yazımızda sizler için En Güvenli Veri Saklama, Depolama Yolu Nedir ve Veri Saklama Yöntemleri Nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

En Güvenli Veri Saklama, Depolama Yolu Nedir?

Veri saklama, depolamanın pek çok farklı yöntemi vardır. Bu yöntemler arasından en güvenli olanı değişiklik göstermektedir. Çünkü; kişi ya da kurum bir veri saklama yöntemini tercih ettiğinde gerekli işlemleri yapmaz ve duruma karşı profesyonelce yaklaşmazsa, tercih edilen veri saklama yolu sanıldığı kadar güvenli olmaz. Yani bir kişi ya da kurum açısından “en güvenli” olarak görülen veri saklama, depolama yolu sizin için en güvenli yol olmayabilir.

En güvenli veri saklama yöntemi, doğru uygulanan ve profesyonellerden destek alınan yöntemdir. Tercih edilen veri saklama yönteminin gereklilikleri yerine getirilirse, her yöntem sizin için “en güvenli” yöntem olabilir.

Veri Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde ihtiyaca ve tercih göre pek çok farklı veri saklama yöntemi bulunmaktadır. Veri saklama yöntemlerinden bazıları şu şekildedir;

·         Bulut Depolama

·         CD / DVD vb. Optik Sürücüler

·         Ağa Bağlı Depolama (NAS)

·         USB Thumb Sürücü ya da Flash Sürücü

·         Harici Sabit Sürücü

·         SSD Sürücüler

·         Veri Depoları

·         Kişisel Bilgisayarlar

Bu yazımızda sizler için En Güvenli Veri Saklama, Depolama Yolu Nedir ve Veri Saklama Yöntemleri Nelerdir sorularına cevap verdik. Bizcom olarak Network Çözümleri, Güvenlik Çözümleri ve Bilgi Güvenliği gibi pek çok farklı alanda şirketlere hizmet veriyoruz. Daha fazla bilgi almak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.