menu menu

Veri Depolama Nedir? Araçları ve Türleri Nelerdir?

Dijitalleşen dünyada hemen hemen her veri bilgisayara ya da internet ortamına aktarılmaktadır. Bu veriler kişisel verilerden ya da şirket verilerinden oluşabilir. Özellikle kurumsal verileri depolamak çok önemlidir. Bilgilerin çalınmasına veya kaybolmasına sebebiyet vermemek için verileri düzenli olarak depolamak gerekir. Bu verileri gerek olunca kullanılmak üzere saklamak, alan bitince ek depolama alanı sağlamak veya korumak üzere veri depolama sistemleri geliştirilmiştir. Veri depolama sistemleri farklı araçlarla sağlanabilir. Sizlere bu içeriğimizde veri depolamanın ne olduğunu, veri depolamanın araçlarını ve türlerini anlatacağız. Hemen başlayalım!

Veri Depolama Nedir?

Genellikle kurumsal bilgileri depolamak ve sonrasında kolayca erişebilmek için geliştirilmiş sistemlerdir. Veri depolama kişisel ya da kurumsal verilerin saklanmasını, depolanmasını ve sınıflandırılmasını sağlar. Saklanacak verilerin büyüklüğüne göre kullanılabilecek farklı veri depolama araçları bulunur. Bu araçların neler olduğunu öğrenelim!

Veri Depolama Araçları Nelerdir?

Veri depolama araçları aktarılan dijital verilerin içinde saklandığı araçlardır. Veri taşıyabilme kapasitesi, aracın türüne göre değişir. Peki veri depolama araçları nelerdir? Sizler için aşağıda maddeler halinde sıraladık.

·         Hafıza Kartı: En sık kullanılan araçlardan biridir. SD veya MicroSD hafıza kartları 2GB, 4GB, 8GB, 16GB, 32GB, 64GB, 128GB, 256GB ve 512GB olarak bulunabilirler.

·         Harici Disk: Genellikle büyük verileri saklamak için kullanılırlar. HDD ve SDD olmak üzere iki türü bulunur. Büyüklükleri 205GB ile 10TB arasında değişir.

·         SSD Harddisk: Eskiden manyetik bellek özelliği taşıyan harddisklerin, elektronik hafıza devreleri üzerine kurulan yeni ve daha hızlı harddisk türüdür. Elektronik okuma manyetik okumadan daha hızlı olduğu için bilgisayarda veri okumayı daha hızlı hale getirir.

·         USB Bellek: Taşınmasının çok rahat olması açısından oldukça fazla tercih edilen veri depolama araçlarından biridir. USB belleklerin kapasiteleri 1GB ile 2TB arasında değişir.

·         CD ve DVD: Önceden çok fazla tercih edilse de şimdilerde pek tercih edilmeyen araçlardır. CV’ler genellikle 700MB ile 900MB arasında veri depolarken, DVD’ler 4.7GB ile 8.5GB arasında veri depolar.

Veri Depolama Türleri Nelerdir?

Veri depolama türleri, verilerin depolanırken hangi yöntemin kullanıldığını gösterir. Veri depolama türlerini maddeler halinde inceleyelim:

·         Harici sabit sürücü: Bilgisayara takılıp çıkarılabilen sürücülerdir.

·         SSD sürücüler (Solid State Drive): Diğer sürücülere göre daha az güç kullanırlar ve daha hızlı çalışırlar.

·         Optik sürücüler: CD ve DVD olmak üzere 2 türü vardır. Genellikle veri depolama için değil veri aktarmak için kullanılırlar.

·         Ağa bağlı depolama (NAS): Ethernet bağlantısı ile veri aktarma yöntemidir.

·         USB thumb sürücü ve flash sürücü: Kapasitelerinin az olması nedeniyle genellikle kişisel veriler için kullanılırlar.

·         Bulut depolama: İnternet erişimiyle sağlanan ve genellikle aylık abonelik sistemiyle çalışan sistemlerdir.

Veri depolama ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için diğer içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. Bizcom ailesi olarak; tecrübeli ve profesyonel ekibimizle bilgi teknolojileri alanında müşterilerimize eşsiz hizmetler sunuyoruz. Daha fazla bilgi edinmek ve bizimle iletişime geçmek için sitemize göz atabilirsiniz.