menu menu

Yerel Alan Ağı (LAN) Nedir, Kurulumu İçin Neler Gereklidir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet ve bilgisayar hayatımızın birer parçası durumundadır. İnternet ve bilgisayar çeşitli faydaları ile sadece günlük hayatımızda değil aynı zamanda neredeyse tüm sektörlerde kullanılıyor. Ayrıca internet ve bilgisayar kullanımı için işletmenin büyük olmasına da gerek yok, küçük bir işletmede dahi bilgisayar ve internet zorunlu bir ihtiyaçtır.

İnternetin ve bilgisayarların iş ve gündelik hayatımızın birer parçası olmasıyla birlikte bazı terimleri sık sık duyuyoruz. Bu terimlerde biri de Yerel Alan Ağı ya da kısaca LAN.

Bu yazımızda sizler için Yerel Alan Ağı Nedir ve Yerel Ağ Kurulumu İçin Neler Gereklidir sorularına cevap vereceğiz.

Yerel Alan Ağı (LAN) Nedir?

Local Area Network (LAN) dilimize Yerel Alan Ağı ya da Yerel Ağ Bağlantısı olarak çevriliyor. Yerel Alan Ağı, ev ve iş yeri gibi küçük sayılabilecek alandaki bilgisayar ve çevre birimlerinin birbirine bağlanmasını sağlayan bilgisayar ağlarıdır.

Yerel alan ağında birkaç cihaz olabileceği gibi binlerce cihaz da içerebilir. Yani yerel alan ağı sadece büyük işletmelerde değil, küçük işletmelerde de kullanılabilir. Ev ya da işletmelerde modem aracılığı ile internete bağlanan cihazlar yerel alan ağı yani LAN’ın içine girmiş olur.

Kısaca yerel alan ağı için sınırlı bir alandaki cihazların birbirine bağlanmasıdır, diyebiliriz.

 

Yerel Ağ Kurulumu İçin Neler Gereklidir?

Yerel ağ kurulumu sanılanın aksine maliyeti yüksek bir iş değildir. Yerel ağ kurulumu için öncelikle en az 2 tane bilgisayar gereklidir. Bundan sonra ise Ethernet kartı ya da başka bir ismiyle ağ bağdaştırıcısı olması gereklidir. Ardından ise internet bağlantısı için gerekli kabloların temin edilmesiyle yerel ağ kurulumu gerçekleştirilebilir.

Yerel ağ kurulumu gerekli kablolar ile gerçekleştirilebildiği gibi kablosuz bir şekilde de gerçekleştirebilir. Nasıl kurulum yapılması gerektiğini yerel alan bağlantısı kurulumunu gerçekleştirecek olan firma ile görüşerek belirleyebilirsiniz.

Yerel Alan Ağı ve Geniş Alan Ağı’nın Farkı Nedir?

Geniş Alan Ağı, Wide Ara Network’un kısaltması olan WAN olarak da bilinir. Geniş alan ağı, coğrafi olarak birbirine oldukça uzak konumlarda bulunan bilgisayarların birbirleri ile iletişim kurabilmesi için LAN’ları ve diğer tipteki ağları birbirine bağlayan bilgisayar ağlarıdır. Yani geniş alan ağları adından da anlaşabileceği üzere, coğrafi olarak kapsamı en geniş olan ağ çeşididir.

Yerel alan ağı ve geniş alan ağı teknolojileri, cihazların birbirleriyle bağlantı kurmalarını sağlar. Ancak yerel alan ağlarının kapsamı daha sınırlıdır. Geniş alan ağında ise böyle bir sınırlama yoktur. Yani yerel alan ağı ve geniş ağının farkı, kapsamlarıdır. Yerel alan ağları belli bir sınıra sahipken, geniş alan ağları şehirler ve ülkeler arasında olmak üzere çok daha geniş kapsamlıdır.

Kaç Tür Bilgisayar Ağı Vardır?

Bilgisayar ağları denildiğinde akıllara ilk LAN ve WAN gelir. Ancak bilgisayar ağları LAN ve WAN ile sınırlı değildir. Bilgisayar ağı türlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

·         PAN - Kişisel alan ağı (Personal Area Network): 10 metre kadar bir kapsama sahiptir.

·         HAN- Ev alan ağı (Home Area Network): Evde ortamında kullanılan bir nevi LAN ağıdır. Ancak çok daha küçük çaplıdır.

·         CAN - Kampüs alan ağı (Campus Area Network): Bilimsel eğitim kurumlarında switch ve router’lar ile iletim ortamı olarak, CAT-5/6 tipi kablo kullanarak kurulan ağ çeşididir.

·         LAN - Yerel alan ağı (Local Area Network): Ev ve iş yeri gibi küçük sayılabilecek alandaki bilgisayar ve çevre birimlerinin birbirine bağlanmasını sağlayan bilgisayar ağlarıdır.

·         MAN - Metropol alan ağı (Metropolitan Area Network): Geniş alana yayılmış LAN olarak bilinir.

·         SAN - Depolama alan ağı (Storage Area Network): Küme halinde bulunan SAN cihazlarına ve kaset üniteleri gibi çeşitli cihazlara, mevcut LAN üzerinde bağlıymış gibi erişmek için kullanılan ağ çeşididir.

·         VPN - Sanal özel ağ (Virtual Private Network): Fiziksel iletim ortamları yerine, ortak kullanılabilen internet ortamındaki iletim ortamlarının kullanılması ile oluşturulan ağ çeşididir.

·         WAN - Geniş alan ağı (Wide Area Network): Coğrafi olarak birbirine oldukça uzak konumlarda bulunan bilgisayarların birbirleri ile iletişim kurabilmesi için LAN’ları ve diğer tipteki ağları birbirine bağlayan bilgisayar ağlarıdır.

·         GAN – Küresel alan ağı (Global Area Network): Mobil bağlantı sağlamak için uydu, kablosuz bağlantı ve LAN’ların kullanılmasıyla çok daha geniş kapsamlı ağ oluşturularak kurulan ağ çeşididir.

Genel olarak bilgisayar ağı çeşitleri bu şekildedir. Ancak bazı kaynaklara göre ağ çeşitleri değişiklik gösterebiliyor.